Faktoring firmaları, ülkemizde vadesi gelmeden resmi evrak bozdurmak isteyenler için kurulmuştur. Faktoring yasal bir işlemdir.

BDDK tarafından resmi olarak onaylı faktoring firmalarının isimleri ise şu şekilde: ABC FAKTORİNG A.Ş., ACAR FACTORİNG A.Ş., AK FAKTORİNG A.Ş., AKDENİZ FAKTORİNG A.Ş, AKIN FAKTORİNG A.Ş, ANADOLU FAKTORİNG A.Ş…… listenin tamamına BDDK ilgili sayfasından ulaşabilirsiniz.

Toplam 56 adet faaliyet iznine sahip faktoring firması bulunmaktadır. (Aralık 2019 BDDK web sitesinden alınan veridir.)

faktoring
Faktoring nedir? sorusu 2019 yılında Google’da en çok aranan sorulardan.

Faktoring Firmaları İstihdam Oranları Ne Şekildedir?

Faktoring firmaları, işlem hacmine ve güncel ekonomik hareketliliğe göre hareket etmektedir. 10 veya daha az çalışanı olan firma olduğu gibi Türkiye’de şubeleri bulunan 100’den fazla kişiyi istihdam eden faktoring firmaları da bulunmaktadır. 2019 Aralık ayı itibariyle bir çok firma işten çıkarmalarıyla gündeme gelmiştir. Şirketlerin ödeme riski göz önüne alındığından ötürü bu firmalar müşterisi olan firmalardan gelen resmi evrakların çoğunu geri çevirmektedir. Durum böyle olunca bir çok işten çıkarma yaşanıyor. Faktoring iş ilanı az, iş arayan faktoring emekçilerinin sayısı ise 2019-2020 yılları itibariyle çok fazladır.

Anadolu Yakası Faktoring Firmaları

İstanbul Anadolu yakasında yer alan faktoring firmalarının listesi Google haritalardan çektiğimiz verilere göre şu şekildedir:

Anadolu Faktoring, Ulusal Faktoring, Çağdaş Faktoring, Sürat Faktoring Finans, Lider Faktoring, Akdeniz Faktoring, C Faktoring, Yaşar Faktoring….

Avrupa Yakası Faktoring Firmaları

Bu bilgileri de aynı şekilde Google’dan almış bulunuyoruz. İşte İstanbul Avrupa Yakası Faktoring Firmaları:

Tuna Faktoring, Yaşar Faktoring, FİBA Faktoring, Ulusal Faktoring, Kent Faktoring, Sürat Faktoring Finans, Destek Faktoring, Tam Faktoring…

Faktoring Şikayetleri

İnternette, Google arama motorunda Faktoring yapan firmalar hakkında genel olarak şikayetlere denk gelmeniz mümkün değildir. Faktoring firmaları, resmi ve yasal işlem yaparlar. Sizin resmi evrağınızı kabul ederlerse size teklif geçerler ve evrağınızı firmaya ulaştırır size sunulan anlaşmayı kabul eder ve ödemenizi alırsınız. Faktoring firmaları resmi evrağınızı aldığı takdirde size söylediği, taahhüt ettiği ödemeyi mutlaka yapar. Yetkili kuruluş BDDK’dır ve çok sayıda olmayan bu firmaları sık sık kontrol eder. Faktoring firmaları hakkında yapılan şikayetleri genel olarak göz ardı edebilirsiniz. Acil nakit ihtiyacınız olduğunda size en iyi yardımcı olacak iş alanı faktoringdir.

Tefeci mi Faktoring mi?

Unutmayın: Faktoring her zaman yasal ve resmidir. Halk arasında “tefeci” olarak adlandırılan kişiler ise ne resmidir ne de yapılan işlemler yasaldır. Devletin haberi olmadan yapılan bu işlemler (tefecilik) usulsüzdür. Her şeyin usulüne göre olması gerekir ve bu konuda faktoring firmaları imdadınıza yetişir. Faktoring firmalarıyla yaptığınız anlaşmalar esnasında kendinizi güvende hissedebilirsiniz. Vergisin ödeyen kurumsal firmalarla çalışma her zaman en doğrusudur. Korunur ve mağdur olmazsınız. “Tefeci”ye denk gelirseniz şikayette bulunmayı unutmayınız.

En Uygun Faktoring

Faktoring işleminin uygunluğu evrak kalitenize bağlıdır. Evrağınızın geçmişi çok kaliteli, şirketinizin banka alışverişleri çok yüksek puanlarda ise ve o günün ekonomik şartları yükseliş gösteriyorsa bir çok faktoring firması size çok iyi teklifler verecektir. Saydığımız koşullar tam tersi ise resmi evrağınızı reddedilebilir ve faktoring hizmetinizden yararlanamayabilirsiniz.

Leave a Reply