Cem Uzan ile Türkiye arasındaki ÇEAŞ-KEPEZ davasında dün Gece Stockholm’de Tahkim Heyetine verilen yeni dilekçede, Türkiye tarafının heyete sahte ve üretilmiş belge sunduğu yolunda önemli tespitler ve bulgular yer aldı. Sahte belge tanzim edenlerin ve etme talimatı verenlerin kimlikleri 16 Ocakta yapılacak olan duruşmada açıklanmak üzere  gizli tutuluyor. Cem Uzan ise savunmasında, “Ergenekon, Balyoz ve bunun gibi davalarda kurulan kumpasın ticari ve ekonomik alandaki eşiti CEM UZAN’a ve ailesine kurulmuş ve gerçek hortumculuğu devlet içine çöreklenmiş bir avuç MENFAAT çetesi yaptı” ifadelerini kullandı.

Türkiye tarafı ise mahkemenin istediği dilekçeye 60 gün içinde yanıt vermek zorunda. Bu da tarih olarak 20 Kasım 2015’a denk geliyor.

Bilindiği gibi tahkimde ilk iki raundu Cem Uzan kazanmıştı. Yeni sunulan dilekçede belirtilen sahtecilikler ve bazı ekler davaya Cem Uzan’ın  hukuki haklılığın dışında çarpık bir devlet ahlakı ve devlet yönetimi açısından da  çarpıcı yeni bir boyut kazandırdı.

Bu gelişmeler 25 Milyar Avro tutarında rekor tazminata bir adım daha yaklaşıldığı gerçeğini gözler önüne seriyor.

GERÇEK HORTUMCU MENFAAT ÇETESİDİR

Bu konuda Cem Uzan ise, “Devlet gücü ya da kamu erki kullanılarak  bir dönem yaratılan tüm kumpas davaları ve hukuksuzluklar  gibi atılan iftiralar, yayılan yalanlar da ortaya çıktı. Ergenekon, Balyoz ve bunun gibi davalarda kurulan kumpasın ticari ve ekonomik alandaki eşiti CEM UZAN’a ve Ailesine kurulmuş ve Gerçek hortumculuğu devlet içine çöreklenmiş bir avuç MENFAAT çetesi yaptı” dedi.

Sn. Uzan devamında şunları söyledi:

“Benim ve Ailemin malvarlığının yandaşlara ve yabancılara nasıl peşkeş çekildiği ve nasıl yağmalandığı ortada iken;  8 milyar dolarlık milli servetin karşılığında hiçbir borç ispat edilememiş borç dökümü verilememiştir.

Türkiye tarafının; hazine kayıtlarında sahte bilanço düzenlediği tahkim mahkemesine vermek zorunda kaldığı belgelerden anlaşılmıştır. Türkiye Cumhuriyetinin tarihinde görülmemiş boyuttaki Ticari Hırsızlığı uluslararası mahkemelerde kanıtlayacağım.

Bu arada TELSİM ile ilgili 9 milyar Dolarlık yeni bir dava yolda.