Sayın Cemil Çiçek

TBMM BAŞKANI

Cemil Bey,

9 Ocak 2014 tarihli Hürriyet gazetesinde Zeynep Gürcanlı imzalı bir açıklamanız yayınlandı.

Açıklamanız doğrusu makamınıza hiç yakışmadı.

Açıklamanızda “ Bana Cem Uzan’dan mektup gelmedi “ demişsiniz. 5 Ocak 2014 tarihli mektubum size cemil.cicek@tbmm.gov.tr adresine saat 10.38 de emaille yollandı.Ayrıca 6 Ocak 2014 tarihinde faxlandı. Faxın “alındısı” ekte. Fax yollandıktan sonra Sekreteriniz Neşe Kaya Hanımla konuşuldu. Neşe hanım faxı aldığını, sizin seyahatte olduğunuzu ve size ileteceğini teyid etti. Ne olur, ne olmaz mektubu tekrar yolluyorum.

Sizinle defalarca ve hiç yanlız görüşmediğimiz doğru. Muhtelif toplantılarda Kemal Unakıtan, Ahmet Ertürk, Hilmi Güler ve bazı böroktratlar bulundu. Dediğiniz gibi görüşmeler “gizli kapaklı” değildi. Görüşmeler Sayın Başbakanın sizi görevlendirmesi üzerine yapıldı. Ben de zaten hiç bir politikacı ile yanlız görüşmek istemem. Sonra “yanlış “hatırlamalar” ve ifadeler” olabilir…

Bunları doğru ifade etmişsiniz.

Açıklamanızda ki eksik ve yanlışları da size hatırlatayım:

Benim veya ailemim “sözde borcu” söylediğiniz gibi “ödediğinin dört katı” değil. Ya aldatıldınız, veya bana komplo kuranlarla beraber hareket ediyorsunuz. “Almadığınızı söylediğiniz” , ekte tekrar yolladığım mektubumu tekrar dikkatle okuyun, bütün hakikatleri anlattım. Bırakın İmar Bankasının borçlu olduğunu, tersine biz soyulduk. Sizinle yaptığımız ilk toplantıda Kemal Unakıtan toplam zararın iki milyar dolar olduğunu söyledi. Sonra TMSF , haraç

mezat, yedi milyar dolarlık mal sattı. Defalarca sormama rağmen bana hesap veremiyor. Şimdi kalkmış “ödediğinin dört katı borçtan” bahsediyorsunuz. Böyle bir hatayı ne iyi niyetli bir kişi, ne de bir ilk okul talebesi yapmaz.

Bugün gazetelerde beyanatınız var: “Hukuku bir tarafa bırakıyoruz, siyaseten işimize nasıl geliyorsa tartışıyoruz. Ama sonra da diyoruz ki” Türkiye hukuk devletidir.” Bu nasıl hukuk devleti?”. Doğrusu kendinizi ve bana ve aileme yaptıklarınızı tarif etmişsiniz.

Bende size aynı soruyu soruyorum.: “ Bu nasıl hukuk devleti?”. Geriye dönük , kan bağına dayanan , “Uzan kanunları” diye adlandırılan kanunları siz yazdırıp çıkarttırdınız. Hanefi Avcı kitabında Anayasa’ya aykırı bu kanunların Anayasa Mahkemesinde görüşülmemesi için Mahkeme Başkanı ile sizin Bakanlığınızın yetkililerinin görüştüğünü itiraf ediyor; sizden cevap yok. Sizin Adalet bakanı olduğunuz dönemde iki yaşında ki kızım ceza mahkemesinde “zimmetten” yargılandı…” borcumdan” bahsediyorsunuz; TMSF hesap veremiyor….

“ Mektubu almadım” filan demeyi bırakın.

Sorularımın cevaplarını bekliyorum.

Cem Uzan

Ek:1.- Yolladığım mektup-faxın “alındı” belgesi

2.- 5 Ocak 2014 Tarihli mektup ve ekleri