Tam Adı; Cem Cengiz Uzan

Genç Parti Genel Başkanı (2002-günümüz)

Hayatı boyunca ülkesine sürekli yatırım yapıp, istihdam yaratmış Türkiye’nin unutulmuş köşelerini dahi hiç kimsenin yapmadığı yatırımlarla bezemiş, ülkesine hizmet etmekten başka hiçbir amacı olmayan Cem Uzan hiçbir şirketinde uygunsuzluk, usulsüzlük tespit edilememesine rağmen neye dayandığı belirsiz raporlarla sürgüne gönderildi ve 2009 yılından beri Fransa’da yaşamaktadır.

26 Aralık 1960’da Sakarya/Adapazarı’nda doğmuştur. Babası, Sarayova’dan Türkiye’ye göç etmiş vatanına yıllarca hizmet vermesine rağmen ‘hırsız‘ kisvesi giydirilerek yurtdışına sürgün edilen Kemal Uzan, annesi ise Melahat Uzan‘dır. Cem Uzan’ın babası Kemal Uzan gibi yurtdışına sürgüne gönderilen Hakan Uzan adında bir erkek kardeşi bulunmaktadır.

Lise öğrenimini İstanbul Alman Lisesi’nde görmüştür. Lise yıllarında sanılanın aksine maddi zorluklar çekmiştir. Lise öğrenimi boyunca hiçbir zaman disiplin cezası almamış hatta hiçbir zaman disipline sevk edilmemiştir. Gençlik yıllarını Nişantaşı, Beyoğlu’nda geçirmiştir. Üniversite öğrenimini ise Amerika Pepperdine Üniversitesi’nde işletme bölümünde tamamlamıştır. Cem Uzan ana dili olan Türkçe’nin yanı sıra Almanca, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

20’li yaşlarında Arabistan’da babasının yanında inşaat firmasının işlerinde çalışmış, işten geriye kalan zamanlarında 7 kez Umre yapmış, Kuran-ı Kerim’in iki ayrı tefsirini defalarca okumuş ve dinine bağlı kişiliğiyle ön plana çıkmıştır.

Vatani görevi olan askerliği 1986 yılında Burdur’da yapmıştır.  Eğitim sürecinden sonra Cem Uzan büyük başarılara imza atacağı iş hayatına atılmıştır.

İş hayatında hızla yükseliş göstermiş daha ilk yıllarında Türkiye’ye ilk özel televizyonu daha sonra Türkiye’nin ilk ve tek %100’ü Türk’e ait olan telekomünikasyon şirketi TELSİM’i kurmuştur. Cepten internet, wap gibi onlarca özelliği ilk kez Türkiye’ye getiren isim olmuştur.

Özellikle medya alanında hem kendi hem de ülkesi adına büyük başarılara imza atmıştır. Kurmuş olduğu müzik televizyonu Kral TV ve onlarca radyo müzik sektöründe yeni bir çığır açmıştır. Sanatçıya verilen önem bu kuruluşlar sayesinde her geçen gün artmıştır. Müzik sektöründe ülke içindeki bu yükseliş Eurovision birinciliği ve bir çok uluslararası başarıyla sonuçlanmıştır.

Sahibi olduğu Star gazetesinin yanında tüm vatandaşlara hediye ettiği Pringles ve cep telefonları ile gençlerin gönlünde taht kurmuştur. Bu paylaşımcı ruhunu her zaman devam ettirmiş gazete kuponları karşılığında onbinlerce eşya ve ev hediye etmiştir. İş hayatı yıllarının başında İstanbulspor’un başkanlığına geçmiş, tüm mali yükü tek başına üstlenmiş ve Türkiye’nin en değerli takımını kurarak İstanbulspor’u amatör kümeden Avrupa kupalarına kadar yükseltmiştir.

Hiçbir şekilde devlet kredisi olmadan kendi alın teriyle kazandığı 1 milyar doları Berke Barajı’nın yapımı için Türkiye Cumhuriyeti’ne armağan etmiştir. Bunun yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti’ne 11 baraj daha hediye etmiş bu barajların açılışında yüzbinlerce vatandaşa örnek aldığı lider olan Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk kitabını armağan etmiştir.

Cem Uzan, Türkiye’de yıllarca vergi rekortmeni seçilip vatanına milyarlarca dolar vergi ödemiştir. Yıllarca en çok vergi ödeyenler arasında babası Kemal Uzan ve Hakan Uzan ile çekişmiştir.

2002 yılında iş hayatını bırakıp siyasete atılmış, Genç Parti ile 3 ayda Türkiye genelinde %7.24 oy oranına ulaşmıştır. Cem Uzan’ın bu yükselişi belirli kesimleri rahatsız etmiş ve vatanı için yaptığı onlarca hizmetten sonra Amerikan taşeron şirketlere hizmet eden Fethullah Gülen ve cemaati tarafından ‘hırsız’ kisvesi giydirilerek siyasi lince uğramaya başlamıştır. 2 aylık kızı ve 3 yaşında oğlu dahi yargı önüne çıkarılmıştır. Dönemin yayın organları ve siyasi partileri bu siyasi operasyona destek vermiştir. Fethullah Gülen ve cemaati bu konuda başarılı olmuş bir çok kesimi haksız, hukuksuz yollarla kandırarak Cem Uzan ve ailesinin ülkeden sürgün edilmesini sağlamıştır.

2009 yılından beri Fransa’da yaşamaktadır.

2014 Aralık’ta uzun bir aradan sonra iş hayatına geri dönmüştür.

Fransa ve bir çok ülkede ömür boyu oturma, çalışma, iş kurma, maaş ödeme haklarına sahiptir.

Kasım 2019’da yaptığı açıklamayla ne pahasına olursa olsun kısa süre içerisinde Türkiye’ye döneceğini açıklamıştır.