5 Ocak 2016 – SCC STOCKHOLM ÇEAS/KEPEZ DAVASINDAKİ SON GELİŞMELER

18 Ocak Duruşması Paris’e alındı.

Cem Uzan’ın ‘Çapraz Sorgulanmasına’ ve ifade vermesine karar verildi

 

Tahkim Heyeti Aralık ayındaki kararında bugüne kadar tarafların sunmuş oldukları Eksper Raporlarının ve Eksperlerin ‘Çapraz Sorgulanmalarına’ gerek olmadığına karar verdi.

Türkiye’nin talebi üzerine Hakem Heyeti Cem Uzan’ın ‘Çapraz Sorgulanmasına’ ve İfade vermesine karar verdi ve bunun üzerine duruşma yerini Paris’e çekti.

Bu arada Cem Uzan bugüne kadar temsilcisi olan SLVF Firmasından ve Alexandre deFontmichel den ayrılarak yeni Hukukçu tayin etti. Paris duruşmasında Cem Uzan’ı Me. Didier BOLLECKER (http://www.caavocat.com/Les-avocats/Strasbourg/Me-Didier-BOLLECKER) temsil etmesi planlanmaktadır.

Me. Didier Bollecker Cem Uzan’i 2011 de yetkisizlikle sonuçlanan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesindeki duruşmada da temsil etmiş idi.

Cem Uzan’ın dava ekibinde eski AKP ve Genç Parti Milletvekili Emin Şirin önemli rol almaktadır.

Dava evrakları ve duruşma hazırlıkları Emin Şirin önderliğinde yürütülmektedir. Cem Uzan ve Emin Şirin’inde Paris’de yapılacak olan duruşma için yoğun hazırlıklara başlamış bulunmaktalar ve özel bir kamp stratejisi içerisinde hazırlıklarını devam ettirmekteler.

18 Ocak Duruşması İçerik

Bu duruşmada ‘Tahkim Hakem Heyeti’ Türkiye’nin Tahkim Heyetinin Yetkisi üzerine yapmış olduğu 4 ana maddelik itirazlarının, 1 maddesini incelemeye karar vermiş idi.

Temmuz ayındaki kararında Tahkim Heyeti bu 1 maddenin davayı sona erdirecek nitelikte olmasından ötürü, ‘Bifucate’ ederek ilk olarak bu konunun incelenmesine karar vermiş idi.

Ancak Enerji Şartı Antlaşması çerçevesinde Tahkim Heyeti bu itirazın geçerli olup olmadığını inceledikten sonra yetkili olduğuna karar verir ise, akabinde, Türkiye’nin diğer 3 yetki itirazıni ve Davacinin Esasa yönelik tazminat taleplerini inceleyecek, ve bu inceleme eş zamanlı olarak yapılacak.

18 ocak ayındaki Yetki İtiraz Gündemindeki konu 3 ayrı noktadan oluşmaktadır.

(a) ECT Article 1(7)(a)(i)

(b) ECT Article 26(1)

(c) Cem Uzan (a) ve (b) maddelerindeki tarif edilen şartları yerine getirmekte olup olmadığı yönündedir.

18 Ocak Duruşması sonrası, Tahkim Heyeti ya davayı sona erdirecek veya kısmi yetkiye kararı vererek davanın devamı için yeni süreçleri belirleyecek. Bu kararın Duruşma akabinde kısa süre içerisinde verilmesi beklenmektedir.

  1. Mustafa says:

    Sayın Cem Cengiz UZAN dava sonuçlanmadı diye açıklama yaptı davalar devam ediyor beyanatı var ama davalar hakkında herhangi bir açıklama yok şuanda çeaş ve kepez davaları ne durumda hiçbir bilgimiz yok hergün facebook twitter ve ınstagram hesaplarından Cem UZAN Bey’i takip ediyor ümitle iyi bir haber vermesini bekliyrouz ..Lütfen davalar hakkında bir açıklama küçükde olsa bir bilgi

Comments are closed.